RC Uçağınız Durduğunda Ne Yapmalı

RC Uçağınız Durduğunda Ne Yapmalı

RC Uçağınız Durduğunda Ne Yapmalı, Radyo kontrollü bir model uçakla uçmak, bir hafta sonu öğleden sonra yapılacak en ödüllendirici ve heyecan verici şeylerden biridir. Yerçekimine meydan okuyan ve 6 fit  kanat açıklığına sahip görkemli bir kartal gibi gökyüzünde süzülen küçük bir modeli kullanmanın harika bir yanı var. Sorun şu ki, uçağın yer çekimine gerçekten meydan okumaması ve bu, uçak durduğunda açıkça görülüyor.

Saldırı açısı çok fazla arttığında uçağın kalkışının azalmasına neden olduğunda bir stall olur. Bu nedenle, bir uçak, itme gücünü artırmadan, dik bir hücum açısıyla sürekli olarak gökyüzüne tırmanamaz. Stalling, uçan model uçakların doğal bir parçasıdır ve ‘korkutucu’ olsa da, eğitimli pilotun bir stall’ı fark edip nasıl kurtarılacağını bilmesi gerekmez.

Uçak tipine bağlı olarak, uçak durduğunda devreye giren farklı özellikler vardır. Super Cub gibi yüksek kanatlı bir uçak, çok nazik stall özelliklerine sahiptir. Uçak stop etmeye başladığında burun yavaşça eğilerek hızlanacak ancak yüksek kanat tasarımı nedeniyle havada sabit kalacaktır. Süper Yavru’nun yeni başlayanlar için iyi bir uçak olmasının nedeni budur. P47 Thunderbolt gibi bir II.Dünya Savaşı savaş kuşu, Super Cub gibi yeni başlayan bir uçağa kıyasla durduğunda daha az bağışlayıcı özelliklere sahip olabilir. Uçağın dengesi, uçağın durma şeklini tehlikeli bir şekilde etkileyebilir. Bir savaş kuşunda, uçak dururken uçağın dramatik bir şekilde bir tarafa yuvarlanacağı ‘uç stall’ denen şeyi görmek tipiktir. Pilot hazır değilse bu ani ve şaşırtıcıdır. Bir savaş kuşunun alçak kanatlı tasarımı, yüksek kanatlı bir uçaktan daha fazla hız gerektirir ve bu nedenle daha az yüzer.

Uçağınız durursa paniğe kapılmamak önemlidir. Bir makaledeki kelimeleri basitçe okurken bunu yapmak kolaydır, ancak uçağınızı kurtarmaya çalışacaksanız soğukkanlılığınızı korumak zorunludur. Akıllı bir pilot, zor yolu bulmadan önce uçağının durma hızını ve özelliklerini gökyüzünde çok yükseğe test edecek. Bir stall ile uğraşırken hatırlanması gereken anahtar kelime: HIZ! Uçak büyük olasılıkla duruyor çünkü mevcut hücum açısında onu havada tutmak için yeterli hız yok. Burun düşerse, bunun nedeni uçağın havada kalmaya yetecek kadar hız toplamaya çalışmasıdır. Daha fazla gazınız varsa uçağın ilerlemesine yardımcı olun ve gaz verin. Uçağın burnu düştüğünde düşmesine izin verin ve geri çekmeyin ki bu bazıları için doğal bir reaksiyon olabilir. Asansöre geri çekmek, durmayı daha da kötüleştirecek ve model uçağın gökyüzünden düşmesine neden olacaktır. Gazı artırın, uçağın düzleşmesine izin verin ve ardından yukarı kaldırıcıda yavaşça besleyin.

Uçak yere yakın olduğundan ve yere çarpan uçaklar için çok acımasız olduğundan en tehlikeli zaman olan uçmanın iniş aşamasında birçok stall meydana gelir. İniş sırasında, uçağın uçmasını sağlayacak ancak durmasını engelleyecek yavaş ve sabit bir hız sağlamak önemlidir.

Bir uçağı durdurmak, en iyi RC Pilotun bile başına gelir, hatırlanması gereken önemli şey, kanatların hücum açısını düşürürken uçağın hızını arttırmaya çalışmaktır. Bu, uçağın hızını yeniden kazanmasına ve uçuş seviyesini sürdürmesine izin verecektir.

Leave a Reply