RC Model Nedir ?

RC Model Nedir?

RC Model Nedir?

RC Model Nedir? Aslen bu probleminin tam bir türkçe karşılığı bulunmamaktadır. RC kelimesinin açılımı “ Radio Control ” olarak ingilizce terimde geçmektedir. Türkçe kelime anlamı ise “Radyo Denetim”dür.İnsanoğlu geçmişten günümüze hep uçmayı hayal etmiştir. Bu uçma hayalini bir iki deneyim etme yapmasına rağmen netice hüsranlıkla tamamlanmıştır. 1900’lü yıllarda tayyare insan hayatına daha oldukca girmeye adım atmıştır. İnsanların kafasında artık uçmak değil uçurma fikri daha fazlaca yaygınlaşmıştır. İlk olarak meşhur tayyare motoru üreticileri bu motorların ufak  biçimlerini üretiminden itibaren statik modeller yerini dinamik modellere bırakmaya adım atmıştır.

Günümüzde RC modellerin uçma yeteneklerinin olması sebebi ile Helikopterler, Quadcopter ve uçaklar büyük ilgi görmektedir. Bilhassa RC tayyare modelinin fazlaca tutulan bir model olmasının en büyük sebebi insanoğlunun uçma özlemini sona erdirmesidir. Öyleki ki insanoğlu gerçek 3D’nin keyfini yaşamaya başlamışlardır.

Tayyare modellerinin 4 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar  Eğitim ( Üstten Kanatlı ) Modelleri , Akrobasi Modelleri , Planör ve Scale (Ölçekli )diye adlandırılan modelleridir.

Eğitim modelleri, üstten kanatlı modellerdir. Bu modellerde tek motor ile uçuş sağlanmaktadır. RC tayyare model hobisine ilk başlamış olacak kişilere tavsiye edilmektedir. Bundan dolayı Eğitim modeli denir. Kanatları motor hizasının üstünde kalmış olduğundan kontrolü ve bilhassa uçuş sonrası indirmeleri daha kolaydır.

Akrobasi modelleri , şov modeli olarak bilinir. Eğitim modelinde olduğu benzer halde bu modelde de tek motor kullanılır. Tek motor kullanımında ki amaç havada meydana getirilen hareketlerin daha kolay yapılması için tek motor kullanılır. Kanatları motor hizasındadır. Bunun pozitif yanları manevraları ve yapmış olduğu hareketleri kolay bir halde yapmasını sağlar.

Planör modeller, ince çıtalar ile oluşan bir modeldir. Kanat uzunluğu diğeri modellere bakılırsa fazlaca uzundur. Planör modellerindeki amaç asla kalkış pistine gereksinim duymamasıdır. Kalkışı elinizden atarak sağlayabilen bu model maliyet açısından da diğeri modellerden daha uygundur. Herhangi bir düşme problemi yaşadığınızda neredeyse sıfır hasar almaktadır.

Scale ( Ölçekli) modeller, Gerçekte mevcut tayyare modellerinin ölçekli olarak küçültülmüş modelleridir. Bu modellerde neredeyse gerçeğindeki tüm detaylar bulunur, gerçekçi olan bu modellerde diğeri modellere nazaran daha oldukca özellik bulunmaktadır.

RC Model Nedir?

RC Model Nedir?

RC uçaklar daima insanların dikkatini üstünde toplamıştır. Bu hobiyi seçmenizdeki temel amaç sizin uçma isteği içinde olmanızdır. RC tayyare model çeşitlerini kendinize uygun olanı, yapabileceğinize inandığınız modeli ustalaşmış bir model tayyare eğitmeninden destek alarak seçmeniz gerekir.

Tüm ustalaşmış model araçlarda insanların yaşamış olduğu temel sorun ise fiyatlar. Oyuncak firmalarının model araç adı altında sattığı Tayyare, Helikopter, Otomobil, Drone, planör aslına bakarsak şekil itibari ile modele benzemekle birlikte özellik, kalite, yedek parça, ürün kabiliyeti, benzer halde bir oldukca faktörden yoksundurlar. Fakat bilmeyen kişiler bu oyuncakları Gerçek modeller ile kıyasladıkları için hayal kırıklıkları ve maddi farklılıklar ile karşılaşmaktalar.

Leave a Reply