Pil Şarj Deşarj Voltajları

Pil Şarj Deşarj Voltajları

Tüm pil şarj deşarj voltajlarını  burada bulabilrsiniz. Li ion piller hakkındaki tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

All battery voltage sarjing and desarjing find these site.

Kısaca pillerden bahsedelim. Öncelikle elinizde ne tür pil olduğunu tespit etmek gerekir. Daha sonraki kısımda ise alttaki tablodaki uyarılara göre şarj deşarj yapmak gerekmektedir. Pillerinizi ne kadar güzel kullanırsanız o kadar verimli kullanabilirsiniz. Hızlı şarj edeyim çabuk doldurayım gibi şeyler yapmamak gerekir.  Tablo dışı ve voltaj dışı kullanımlar pil ömürlerini 3/4 kat aşağı düşürebilmektedir.

Şimdi gelelim tablomuzu okumaya 1s ni cad pil nominal çalışma gerilimi 1,2 volt tur ve en fazla 1,5 volta kadar şarj edilir. Kapasitesinin yüzde onu ile şarj etmek iyidir. Deşarj olarak ise 1 amperden fazla vermemek gerekir.( Tablomuzun birinci satırı)

Örneğin

2s li ion pil kaç volt ile şarj edilir? 2s li ion pil kaç volt ile deşarj edilir.

li ion bir pil 3,60ile 4,10 arasında kullanmalıyız. S sayınız kaç ise bu değerlerle çarparak pratik olarak hesaplayabilirsiniz.

özellikle lipo kullananlarda 4,2 alışkanlığı vardır. lion pillleri 4,2 ye kadar yükseltin gibi asılsız söylentilere kulak asmayıp değerinde kullanmanızı tavsiye ederim. Eğer 4,2 ye çıkarılabilir olsa firmalar  bu değerleri kullanım klauzuna ve test değerlerine emin olun yazarladı. Yeni teknolojilerde bu akımlara çıkartılabilen lion piller tabii ki mevcut pilinizin datasheet ine bakmanız en doğrusu olacaktır.

Gelelim sorumuzun cevabına : 2s bir li ion pili 7,20 – 8,20 volt arası kullanmamızı tavsiye ediyor. O zaman ne yapıyoruz 2s pilimizi 7,2 volttan aşağı kesinlikle düşürmüyoruz. 8,20 volt tan da yukarıda şarj etmiyoruz.

3s 2200 lük lipo pil nasıl şarj edilir ?

3s 2200 bir lipo pilimiz var 30c lik olsun c değerini de aşağıda anlatacağız.

1s lipo pil 3,7 – 4,2 arası kullanılıyor. o zaman 3s yani 3 seri lipo pil :

11,10 – 12,60 arası kullanılır. 2200 lük pilimizin %80 i ile şarj edeceğiz. 2200 * 0,8 = 1,760 yani 1,7 amper ile şarj ediyoruz.

Kafanız karışıyorsa pratik olarak şu işlemi de kullanabilirsiniz. Örneğin pil 5000 lik ie 5 Amper ile şarj edebilirsiniz. Ama daha önce de söylediğimiz gibi %80 i ile şarj  doğru olandır.

 

 

Pil Şarj Deşarj Voltajları
Pil Şarj Deşarj Voltajları

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top