hotent tıkanıklıgi çözüm

hotent tıkanıklıgi çözüm
Filament Markaların ısı değerleri akışkanlık oranları birbirlerinden farklıdır . Bu baglamda her cihazda 200 derecede net sonuç alamazsınız .

Cihaz üreticilerinin kullandığı termistörler her cihazda aynı degildir . Bir başka cihazda 195 derece aynı marka filamentte düzgün sonuç alınabilirken başka cihazda 205 derecede daha düzgün çıktılar alabilirsiniz .

Genel piyasadaki cihazların çogunlugu e3d klon hotend ve ender 3 cihazların hotend kısmından cogu Luk söz konusu bu baglamda hotend kısmında yapacagınız bir iki iyileştirme ile cihazınızda sorunsuz baskılar alabilirsiniz .

Öncelik cihazınızdaki bareli bore 4.1 barel ile degişimini saglayınız . Genelde hemen hemen her hotend de vardır .

bore 4.1 barel
bore 4.1 barel

Barel in blok kısmına giren dişli kısmına beyaz teflon bant sarın teflon bantı sararken bloga takılacak sıkıştırma yönünde sarım yapınız .

Isı bloguna önce nozzle u takın . Nozzle a aynı barel gibi teflon bant sarınız .

Hem nozzle hemde barel e teflon bant sararak sızmaların önüne gecmıs olursunuz .

İşin ana kalbi teflon hortum çogu dandik denk geldiğim teflon hortumlarda düşük ısılarda dahi deformasyona ugrayabiliyorlar .

Bu konuda sertifikalı bir capricorn tube edinmeniz olacaktır . Sertifikalı nereden bulacam soruna gelirsek creality firmanın aliexpres store magazında birde trianglabed magazından bulabilirsiniz .

Teflon tube nin barele giren kısmının kesimini kesinlikle 90 derece kesim olmasına dikkat ediniz yamukluk söz konusu oldugunda sızmalar meydana gelebilir .

Extruder tık tık ses yapma sebebi eğer yeterli akış saglanamaz ise nozzle tarafından akış yeterli miktarda sağlanamaz ise extruder tarafı filament e itememeye başlar motor zorlanır burda sorunu önce hotend kısmana bakarak çözümlemeyi deneyiniz .

Extruder kısmında yeterli kavrama saglanıyorsa sorun hotend kısmındadır .

Extruder kısmında yaşacagınız problem genelde filament kavrama mekanizmasının titan yada türevleri de çok aşırı sıkı olmasından filamenti aşırı ezmesidir .

hotent tıkanıklıgi çözüm
hotent tıkanıklıgi çözüm


Extruderin tık tık yapma sebeplerinden 2inci olarak ise aşırı yakın yazdırma problemidir . Tabana yakın yazdırıldıgında nozzle dan akıs saglanamassa extruder zorlanmaya başlar filamenti sürekli itmeye çalışır nozzle dan çıkamayan filament extruder kısmını zorlar

Tabla kalibrenizde A4 kagıdında kagıda fazla sürterek yapmayınız . Tabir olarak gıdıklasın kagıdı ?

Fazla extruzyon yapılan yani e step değeriniz normalin üzerinde ise fazla verilen filament te tıkanmaya yol açabilir .

Son olarak da hotend soğutma fanı ve tasarımı hayati önem taşır sıcaklık barel kısmından radyatör kısmına çıkarsa filament yumuşamaya başlar burda kullanacağınız fanın cfm değeri hava sirkulasyon degeride önemlidir . Sessiz fan ararken DB degerine önem verilsede burda asıl etken cfm oranıdır .
yazan: Tayfun Kızıltaş

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top