Havacılık Liseleri 2020

Havacılık Liseleri 2020

Havacılık Liseleri Türkiye hava liseleri hakkında nadir bir yazı bilgi hazırladık. Meslekler yalnız etrafınızdakiler değildir. Hayallerinizdekilerde siz değerli üyelerimizin meslekleri olabilir ne şekilde mi? Havacılık Liseleri .

Türkiyedeki Havacılık Liselerine Iyi mi Girilir Nerelerde Vardır?

-hava harp okulu
-özel gökjet havacılık lisesi
-bursa ışıklar askeri hava lisesi

Hava harp okulu hakkında data 

İstanbuldaki 2 havacılık lisesinden kabul edilen hava harp okulu istanbul/yeşil yurttadır. Sitesine buradan ulaşabilirsiniz.(http://www.hho.edu.tr/)baraj puanı ygs1,ygs2,ygs5,ygs6 puan türlerinde ;Erkekler için
290 , bayanlar için 310 olarak belirlenmiştir. 2. seçim doğrusu averaj puanı sistemine göre 4,5,6,7,8’nci sınıfda almış olduğu averaj puanı hesaplanır.

(alınma için istenilen averaj notu 75-100 arasındadır).Harp okullarınca belirlenen alım tablosu ;
yaş / minimum boy / minimum kilo/ en uzun boy / en fazlaca kilo
13     140,5        30          171,5        67,45
14     146,5        34,2        178,5        72,8
15     152,5        39,5        182,5        77,5
16     158          44,9        185          80,8

Hususi gökjet havacılık lise hakkında data

Türkiyede adı en fazlaca duyulan hususi gökjet havacılık lisesi istanbul/küçükçekmecede 13 ağustos 2012 tarihinde talebe kayıtlarına başladı. Tayyare-helikopter bakım, Hava trafik (kontrolör, Aim ve Dispeç), Havacılık işletmeciliği, Kabin Hizmetleri velojistik bunların yanı sıra hususi gökjet havacılık lisesi mezun olan öğrencilerine iş imkanı sunuyor.Eğer talebe mezun olunca iş bulunmassa 5 yıl ödediği para iade edilecek.2012-2013 senesinde eğitim öğretim hayatına süregelen bu lisenin senelik tutarı 12.000 tl doğal olarak bu para mezun oldukdan sonrasında kazanacaklarınızın yanında asla kalacaktır.

Işıklar askeri hava lisesi hakkında data

Işıklar hava lisesi bursa/yıldırımdadır. Okula girebilmek için 4,5,6,7,8 son beş senenin averajı 75-100 içinde olması gerekir ve bir adam lisesidir. Işıklar lisesi okulda bununla birlikte lüzumlu aktiviteler yapmış olup (filo geceleri )öğrencilerini eğlendirmektedir. Filo gecelerinde şiir, öykünmek, slayt gösterileri, müzik, filodan haberler benzer biçimde etkinlikler yapılır. Bu lisede öğrenciler değişik öteki okullarda asla olmayan spor faaliyetleri yaparlar kol gelişimi için bu faaliyetler öteki okullarda mevcut fakat bunun kadar büyük çaplı değil mesela (su kayağı, futbol,atış talimi,at biniciliği,atletizm,yüzme,kayak,golf,tekwando,voleybol,sırıklaatlama,hentbol,santranç,tenis) benzer biçimde spor dalları mevcuttur.

Işıklar askeri hava lisesi sportif imtihan için gerekenler tablosu ;
13-14 Yaş                 15-16 Yaş

400 m Koşu                         85 saniye                 80 saniye
Durarak Uzun Atlama           160 santimetre                     170 santimetre
Mekik (1 Dakika)                  30 yeniden                   35 yeniden
Basketbol Topu Fırlatma        7 metre                    8 metre

Havacılıktan Mezun olunca olunabilecek meslekler;

1-Tayyare bakımı : en fazlaca tercih edilen bölümlerden biridir kesinlikle üst düzey yabancı dil (ingilizce v.s) ister bu bölümler Türkiye de yalnız İstanbul, bursa, eskişehir kayseride bulunur. tayyare bakımından mezun olan öğrenciler tayyare teknisyeni adıyla işe adım atar.fakat yeni nesil işe alma fazlaca değişti firmalar elemanlarını almadan ilkin büyük
sınavlardan geçiriyor kısacası yetiştiriyor. Buna TYP(TEKNİSYEN YETİŞTİME YURDU DENİYOR ).

2- askeri pilotluk teğmenlik : harp okulundan sonrasında yüksek harp okulundan mezun olan öğrenciler sadece askeri pilot yada teğmen olabilir.Peki iyi mi olabilir.
Mezun olduktan sonrasında öğrenciler uçaklara gore filolara yerleştirilir. Burada harbe eğitim hazırlıkları alırlar. Ortalama 6 aylık bu eğitimden sonrasında öğrenciler doğrusu teğmenler tam bir cenk pilotu olur.

3-Sivil kabin işletmeciliği : bu sektöre talep gitgide artıryor ve bu sektörde büyüyor.Bu sektör internasyonal uçuk emniyeti ilkesi ile gider. Bu sektöre girecekler için bir çok şirket 2 senelik linsans eğitimi vermektedir.

Hangi Dersler Var? 

Öğrencilere Temel Havacılık Bilgisi, Temel Tayyare Bilgisi, Tehlikeli Maddeler Acil Durum Operasyonları,Hava Ulaştırma Yönetimi, Havacılık Hukuku, Meteoroloji, Havaalanı ve Tayyare Güvenliği, Bilet ve Rezervasyon Bilgisi, IATA, benzer biçimde meslek dersleri verilecektir.

Havacılık Liseleri 2020

Havacılık Liseleri 2020

4-hava trafik kontrolü : bu bölüm çoğumuzun bilmiş olduğu benzer biçimde amacı uçakların iniş kalkışını güvenli bir halde yaptırmaktır. Bura da çalışanlar Micro Nav-BEST programını
kullanmaktadırlar. Bu program hava trafiğine bakan bir nevi smülasyon radarıdır. Bölümden mezun olanlar devlet hava meydanları işletmesi tarafınca iki aylık bir eğitime girer. Bu eğitimden sonrasında talebe hava trafik kontrolörü sertifikasını alırlar.

Havacılık Liseleri hakkında bilgiler ,nerelerde var,iyi mi gidilir,kaç puan,en meşhur,iyi,güzel,liseler,havacılık okulları,türkiye havacılık,teog puanları 2020 2021,spor,mülakat soruları,spor sınavında alınması gerekenler.

Leave a Reply