Gripper Ne Demek Nedir ?

Gripper Ne Demek Nedir ?

 Gripper Ne Demek Nedir ?Endüstri de, bir parçayı taşıma veya sabitleme amacı le kullanılan mekanik, pnömatik veya elektrikli ekipmanlardır. Geçmişte endüstride insan gücü ile yapılan birçok uygulama günümüzde robotlar veya otomatik hatlar vasıtasıyla yapılmaktadır. Pnömatik veya elektrikli tutucular kontrol edilebilir oldukları için bu otomatik hatlarda ve robotlarda kullanılırlar. Tutucusu olmadan bir robotun taşıma işlemi yapması mümkün değildir. Taşınacak parçanın robotun ucuna takılan bir tutucu vasıtasıyla kavranması gerekmektedir.

Günümüzde en çok kullanılan tutucular pnömatik olanlardır.
Tutucular çene yapılarına göre paralel veya açılı çalışabilirler. İki çeneli, üç çeneli veya daha fazla çeneli olabilirler.

Bazı uygulamalarda robot ucuna takılan aparat birden fazla tutucuyu içeren bir çerçeveden de oluşabilir. Burada, taşınacak parçanın şekli, taşıma hızı, taşınacak parçanın adeti, gibi etkenler devreye girer. Bu tarz robot elleri çok gözlü kalıplarda plastik enjeksiyon uygulamalarında kullanılır.

Etiketler: 3 çeneli tutucu, autorotor, döner tabla, elektrikli tutucu, gimatic, gripper, indeks tabla, indexer, paralel tutucu, pneumatic gripper, pnömatik tutucu ne demek?

Gripper Ne Demek Nedir
Gripper Ne Demek Nedir Tutucu

Gripper Ne Demek Nedir ?

https://www.thingiverse.com/thing:1748596/files

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top