En iyi 3d yazıcı tasarım ve parçaları

En iyi 3d yazıcı tasarım ve parçaları
Kendi yazıcısını en iyi tasarımlardan toplayanlar için bir başlık açmak istedim. Lütfen sizde basıp kullanıp memnun kaldığınız parçaları paylaşın. Benim görüşüme göre açık kaynaklı olup en iyiler :
Şasi ve Tasarım : Zaribo MK3 Rel3
Not : Pek fazla bir şey söylemeye gerek yok. Tamamen mühendislik bilgisi ve deneyimi ile tasarlanmış bir yazıcı. Bir süredir Rel3 10 mm modeli ile beraberim. Yabancıların dediği gibi tam bir work-horse. Zaten çok iyi çözümlenmiş Prusa MK3s üzerine geliştirilmiş bir model. Aynı zamanda açık kaynak. Bendeki cihaz tamamen klon. Orjinali kadar değildir tabi ama diğer Full Bear upgrade cihazıma göre tank gibi. Ayrıca MK3S de olmayan bir çok iyileştirme zaten yapılmış geliyor.
Ekstrüder sistemi : Bondtech ekstrüder ancak maliyet ve uygulanabilirliği için MarcoZ76 nın klon versiyonu
Parça Fanı MK3 serisi için : RHD Rev. C
Not : Bu fan akışkanlar simülasyonu yapılmış, gerçek bir mühendislik parçası. Çıktığından beri kullanıyorum çok başarılı. Başka yazıcılar için de remixleri mevcut.
Parça soğutma fanı için.

Gorilla Fan Duct 5015 blower – Tevo Tarantula found on #Thingiverse https://www.thingiverse.com/thing:2816925

Şu şekilde sn-04 tutuculu olanını kullanıyorum.

Gorilla Fan Duct w adjustable SN04 mount found on #Thingiverse https://www.thingiverse.com/thing:2817102

Filament Filtresi : Snap-on Filament Filter
Not : Çoğumuz önemsemiyor ancak özellikle petg havadaki tüm toz partiküllerini anında çekiyor. Kullanmakta büyük fayda var bence. Yağ deliği de var ancak yağ neden kullanıyorlar, bilmiyorum hiç ihtiyaç da duymadım.
Güç kaynağı Fan modifikasyonu : Dermatin Silent Fan Cover
Not : Fan çapı büyüyüp hız düşürüldüğünde fan kalitesiz değil ise genelde sessizleşir. Uzun zamandır kullanıyorum. Gayet başarılı çalışıyor, printer a hoş bir görünüm de sunuyor.
Ve en kullanışlısı Z wooble yaşayanlar için.

Small Oldham Coupler for Tevo Tarantula found on #Thingiverse https://www.thingiverse.com/thing:2858698

Ekstrüder motor indikatörü : Windows Hourglass
Not : Aslında bu tamamen zevkler renkler meselesi. Amaç burada motor şaftı dönüyor mu onu görebilmek. Bir çok remix i mevcut. Kullanıyorum, bence kullanılmasında fayda var. Filamenti itiyor mu, çiğniyor mu kolayca anlaşılıyor.
ayış gerdiriciler.

Belt tensioner pulley for Tevo Tarantula found on #Thingiverse https://www.thingiverse.com/thing:1704100

Adjustable Belt Tensioner/Tightener and Belt Tie (Tevo Tarantula) found on #Thingiverse https://www.thingiverse.com/thing:1780636

Not : Filamentin çok açılmasına müsaade etmeyen ve geri toplayan bir mekanizması var. Üşengeçlikten bir tane basamadım. Ancak özellikle kötü ve gevşek sarılmış filamentlerde işe yarar.
Filament Makarası tutucu için Zaribo, basılacak bir parça sunuyor. Ben bunu pek sevmiyorum. Kestirmiş iken bir 8 cm bir de 25 cm iki profil kestirip onlardan bir kol yapıp printer üzerine monte edip kullandım. Hem uğraşmamış oldum hem daha estetik oldu hem de sağlam.
Filament Kurutucu : Dehydrator Dual Spool Holderhttps://www.thingiverse.com/thing:3293081
Not : Esun ın kurutucusunu sevmedim beğenmedim. Yurtdışında çoğu insan meyve kurutucuyu değiştirip kullanıyor. Ben de Profilo marka bir kurutucu aldım. En az 3 makara alıp kurutabiliyor. Fikir vermesi adına ilgili thing e bakabilirsiniz.
Yazıcı Kabini : Ikea Lack
Evet hala en ekonomik ve maliyetine göre en şık çözüm bu gibi görünüyor. Polikarbon (çatı kaplama malzemesi olan) aslında biraz daha ekonomik olabilir.
Yazıcının Rijitliği için: Beton Blok
Yazıcılarımız da ivme altında hareket eden makineler olduğu için, sistemi ağırlaştırıp ataletlerini arttırmamız gerekir. Yani sistemi ağırlaştırıp ivmelenmeden kaynaklı vibrasyonu, ghosting efektini azaltmamız gerekir. Peyzajcılarda 40×40 cm betondan mamul bloklar satılıyor. Bunlardan bir tane alıp yazıcıyı bu bloğa sabitlediğinizde titreşimleri önemli biçimde azaltırsınız. Ancak sisteminizde tasarım hatası varsa size az ya da çok gürültü olarak geri döner. Aynı zamanda printer’ın taşınabilirliğini önemli oranda azaltır.
https://github.com/Zaribo/Zaribo-MK3?fbclid=IwAR27NRAPtN4YnbE_79zfiHBjsh7vMtVrbLJuJbsvU6QYfKOvcwePmX_WgCQ
Özgür Barış Çetiner  3Boyut4Köşe

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top