Az Bilinen Spor Dalları 2021

Az Bilinen Spor Dalları 2021

Günümüzde Dünyada ve Türkiye de Az Bilinen Spor Dalları Branşları.  Sporlar neler diye sorsak, pek çok kişinin aklına her hangi bir spor branşı dalı gelmez. Çok faydalı oldukları halde oynayan sayısı az olduğu için normal insanlar tarafından fazla bilinmeyen ancak sporcular tarafından bilinen bir çok  spor dalı ve nasıl oynandıkları hakkında bilgilere aşağıda yer verilmiştir.

Az Bilinen Spor Dalları 2021
Az Bilinen Spor Dalları 2021

İlkokul, ortaokul, liselerde ve üniversitelerde ödevlerinize yardımcı olması dileğiyle. Spor akademisi 2021.

Az Bilinen Spor Dalları

 1. Disk Golfü: Frizbi golfü olarak da bilinen disk golfü, normal golf kurallarına göre oynanan bir Amerikan sporudur. Normal golften farklı olarak yuvarlak disklerin sepet ya da direk gibi hedeflere ulaştırılmasının sağlandığı spor dalı 1969 yılından beri oynanan, ancak çok fazla bilinmeyen spor dallarından biridir.
 2. Korf ball: 8 kişilik takımlar halinde oynanan Korfball’ın en önemli özelliği, oyun sırasında oluşturulan takımların kadın-erkek ayrımı yapılmaksızın 4 erkek 4 kadından oluşmasıdır. Oynanışı basketbola benzeyen oyunda pota yerine sepetler yer alır. Ana vatanı Hollanda olan bu spor dalı, 1993 yılından sonra dünya genelinde başka ülkelerde de tanınmaya başlamıştır.
 3. Bandy: Buz hokeyi ve futbolun aynı anda oynanmasını andıran spor dalı, buz üzerinde patenler ve kısa boylu sopalar ile oynanır. Buz hokeyinden farklı olarak yerden sabit kayan bir top yerine futbolda olduğu gibi zıplayan bir topun kullanıldığı spor dalı, 1957 yılından sonra tüm dünya tarafından bilinmeye başlanmıştır. Futbol maçları gibi 45’er dakikalık 2 devreden oluşan Bandy maçlarında futboldaki gibi serbest vuruş ve penaltı da kullanılabiliyor.
 4. Pelota: Ana vatanı Fransa ve İspanya arasındaki Bask Bölgesi olan Pelota, rakete benzer tahtaların el bileklerine bağlanması ve topun bu tahtalar ile duvara en şiddetli şekilde gönderilmesi şeklinde oynanan bir oyun türüdür. Rakiplerin duvardan seken topa vuramaması ile sayı alınan spor dalı, 1924, 1968, 1992 yıllarında gösteri sporu olarak olimpiyatlarda oynanmıştır.
 5. Bowls: Yanlardan basık şekilli plastik topların hedefe en yakın şekilde gönderilmesinin amaçlandığı Bowls, İngiltere’de doğan bir spor dalıdır. Fazla hareket gerektirmediği için ileri yaşlardaki sporseverlerin de oynayabileceği bu spor dalı, dünya salon şampiyonalarında da yer almaktadır.
 6. İnsan Mancınığı Bu sporda ise sporcular dev özel bir mancınıkla yaklaşık 8-10 metre çekilip bırakılıyorsunuz ve hızla geri doğru fırlatılmaktasınız. Diğer extreme örnekte özel bir mancınıkla yaklaşık 8-10 metre çekilip bırakılıyorsunuz  ötedeki havuzlara fırlatılmaktadır.
 7. Az Bilinen Spor Branşları

 8. Ayak voleybolu (Sepak Takraw) …
 9. Fierljeppen. …
 10. Horse Vaulting. …
 11. Serbest stil köpek dansı …
 12. Calcio Fiorentino. …
 13. Shin Kicking. …
 14. Skibobbing. …
 15. Satranç Boksu (Chess Boxing)


Türkiye’de en az yapılan sporlar ,Az bilinen spor Dalları, Yeni çıkan spor dalları, Farklı spor dalları, Spor Dalları, Dünyada Sporlar, Türkiye de yeni gelişen spor dalları, Spor Branşları Espor video.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top