Airbrush İle Karbon Bisiklet Boyama

Specialized S-works Roubaix marka yol bisikletimin üzerine hidrolik fren yağı dökülmesinden dolayı boyası kabardı ve kabuk halinde döküldü . Bisiklet boyayan yerlere sordum boyama ve işçilik için 850 tl istediler bu ücret bana çok geldi ve kendim boyamaya karar verdim.

İlk işim ekipman ve boya yapmak için yer bulmak oldu bu konuda sağolsun Lüleburgaz BİLSEM yardımcı oldu boya için yer kompresör ve boya tabancası tedarik etti .

Bundan sonra yapmam gereken şey karbon bir bisikletin nasıl boyanması gerektiğiydi internette yeteri kadar araştırma yaptım ve malzeme listesi çıkarttım .

Sanayiye gidip bu malzemeleri oto boyacıda tedarik ettim (malzeme listesini ve fiyatlarını yazı sonunda paylaşıcam) ilk önce bisiklet üzerinde kala boyayı iyice sökmek için su ile yıkanabilen boya sökücü aldım (su bazlı olsada cildi aşınıdırıyor kullanırken eldicen gözlük ve maske kullanılmalı) bisikletin tüm parçalarını söküp bisikleti kadro ve maşa olarak ayırdım sonra boya sökücüyü fırça ile uyguladım 1 saat sonra bahçede su ile yıkayıp boyaın üst katmnını söktüm.

3K Örgülü karbon

Sonrasında çıkmayan boyaları 200 ve 270 numara zımpara ile zımparalayarak çıkarttım. Deyatlarda ve küçük kısımları boyamak için hobi amaçlı kullanılan airbrush sipariş ettim.

www.nalburcuk.com üzerinden satın aldım fiyat 105 tl


Sanayiye gidip boyaları hazırlattım ve nasıl kullanılacağı konusunda bilgi edindim. Sanayideki oto boyacıların kullandığı akrilik boyalardan aldım bunun yanında sertleştirici – vernik – akrilik tiner – maskeleme bantı aldım . Ve sonra reklamcıya gidip bisikletimin üzerinde yazmasını istediğim marka ve isimleri çıkarttırdım.

*Specialized bisikletimin markası Ramboyollarda instagram adım Peter SAGANI tanımayan bisikletçi yoktur sanırım 🙂Bisikleti boyamaya başlamadan önce Bünyamin Hoca ile boya alanını hazırladık. Boya alanı hazırlandıktan sonra yazıların geleceği yerleri küçük airbursh ile siyaha boyadım. Bunun nedeni bisiklet boyarken yazı ve marka logolarını elde etmede en çok kullanılan yöntem olan maskeleme yöntemini uygulamak

Maskeleme yöntemi nedir : Maskeleme yöntemi yapılıcak zemin istenilen renge boyanır ve kuruması beklenir bu aşamadan sonra isteğe göre seçilen yazı logo vb. yapıştırılır ve boyanacak nesne genel rengine boyanır boyamaya yapıştırılan sticker de dahildir ve boya kuruyunca yapıştırmalar maket bıçağı yardımı ile çıkartılır sonucu aşağıdaki 2. görselde

maskeleme yöntemi


Maskeleme boyasını yaptıktan sonra kuruması için bisikleti bahçeye çıkardım ve boya kuruyana kadar diğer boyaları hazırladım. Boyanın hazırlanması : ölçek kabına istenilen miktarda boya dökülür ve boyanın %50 oranında sertleştirici koyulur daha sonra bu karışım %15 oranında tiner ile inceltilir ve iyice karıştırılır

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top